Adattári kutatási segédletek

Fondjegyzék

Fondjegyzék

Az Adattárban őrzött irategységek (fondok) adatbázisa az egyes fondok számát, címét, egyéb adatait (terjedelem, beszerzés módja és ideje, dokumentumok típusa, évkör), rövid leírását, valamint az esetleges szakirodalmat tartalmazza a gyűjtemény nyomtatott katalógusa alapján (A Magyar Tudományos Akadémia Művészettörténeti Kutató Intézetének Adattára. A fondok jegyzéke és leírása, András Edit–Pataki Gábor szerk., Hornyik Sándor szerk. munkatárs, Szabó Júlia bev., Bp., MTA MKI, 2000). A keresőmező segítségével a tételek teljes szövegében kulcsszavas keresés lehetséges.

Betűrendes cédulakatalógusok

Cédulakatalógus

Az Adattár anyagainak kutatását cédulakatalógusok is segítik. A gyűjtemény három alegysége közül a C-I-es gyűjtemény jelentős részéhez Betűrendes névmutató, míg a C-II-es és C-III-as gyűjteményhez Betűrendes név- és tárgymutató áll rendelkezésre. A cédulák az alegységek szerint, azon belül abc-rendben, fiókonként kutathatók.

Levéltári Kutatási segédletek

Levéltári kivonatok (regeszták) repertóriuma

repertorium

A Művészettörténeti Kutatóintézet Levéltári Regesztagyűjteménye a művészettörténeti szempontból fontosnak ítélt, illetve a művészettörténet számára hasznosítható adatokat gyűjti. A kivonatok (regeszták) a feldolgozott levéltári anyag jelzetének feltüntetésével rövid tartalmi kivonatot adnak a művészettörténeti vonatkozású iratokról. Az egyes levéltári egységek anyagából készült cédulák összetartozó sorozatokat alkotnak, amelyekben a cédulák az eredeti levéltári anyag rendjében helyezkednek el. A cédulasorozatok gyűjteményünkben az eredeti anyagot őrző levéltárak és egyéb intézmények szerinti csoportokban helyezkednek el.

Levéltári kivonatok (regeszták) hely- és személynévmutatói

regeszta mutato

A levéltári kivonatok (regeszták) a magyarországi művészet történetét feldolgozó kézikönyvek munkálataihoz kapcsolódóan készültek el, alapvető céljuk a művészettörténeti vonatkozású források feltárása volt. A cédulasorozatok gyűjteményünkben az eredeti anyagot őrző levéltárak és egyéb intézmények szerinti csoportokban helyezkednek el, jelentős részük az itt elérhető hely- és személynévmutatóval kutatható. Ezek a mutatók évtizedeken át csak szűk szakmai körökben voltak ismertek, az összesen 328.000 mutatócédulában rejlő tengernyi adat felhasználása a digitalizálást megelőzően alacsony volt. A cédulákon szereplő jelzetek a digitalizált állományban megtalálható kivonatokra utalnak.